Pračka WHIRLPOOL AWE 50510

VN:F [1.9.22_1171]
Pračka WHIRLPOOL AWE 50510

V dnešní době je téměř nemožné představit si domácnost bez pračky. Zvláště pokud se jedná o rodinu s dětmi, protože ty zvyšují potřebu praní opravdu hodně. Ruční praní je sice občas nutné, pokud potřebujeme vyprat extra jemné prádlo, ale vypořádat se tímto způsobem se vším by zabralo obrovské množství času a samozřejmě i energie. Naštěstí nic takového není potřeba, protože dnešní pračky si dokáží poradit téměř s jakýmkoliv prádlem.

Přesto je důležité věnovat výběru pračky dostatečný čas. Přesto, že dnes už je na trhu velké množství spolehlivých a cenově dostupných praček, nejedná se o zrovna levnou položku. Proto je potřeba si nejdříve dobře ujasnit, co od pračky očekáváme jak v otázce rozměrů, tak v otázce programového vybavení.

Dnes jsme se zaměřili na recenzi pračky Whirpool AWE 50510 a v článku se zaměřili na všechny klady i zápory, které tato pračka má.

Značka Whirlpool

Společnost Whirlpool vstoupila na československý trh v listopadu roku 1991 a první ryze česká pobočka byla otevřena v roce 1993. V současné době patří společnost Whirlpool mezi jedny z nejznámějších prodejců moderních a úsporných spotřebičů. Firma nabízí trouby, sporáky, elektrické varné desky, myčky nádobí, ale i pračky, sušičky nebo ledničky a chladničky. Whirlpool má i kvalitní servis a servisní střediska.

Vzhled a provedení

Pračka Whirpool AWE 50510 patří mezi klasické levné pračky s horním plněním. Přesto, že tyto pračky příliš nezaujmou elegantním designem, jsou velmi praktické. A to jak z hlediska jejich fungování, tak z hlediska umístění. Stejně tak i tato pračka může nabídnout malé rozměry; 90 cm do výšky, 40 cm do šířky a 60 cm hloubku. Proto je možné pračku umístit téměř kamkoliv a vzhledem k typu pračky není potřeba ani žádné extra místo na otevírání dvířek. Jediné, co je nutné zajistit, je dostatečný prostor nad pračkou, což většinou není žádný problém.

Aby pračka dlouho vydržela, musí být její části vyrobeny z kvalitních materiálů. Proto pračka nabízí bytelný nerezový buben. Určitý nedostatek bohužel představuje fakt, že po skončení pracího programu se buben automaticky nenastaví nahoru, ale je nutné jej ručně přetočit.

Ve vrchní části pračky se nachází LED displej, kontrolky a tlačítka pro ovládání pračky. Ovládání se sice může zdát na první pohled poměrně složité a nepřehledné, ale po nějaké době se s ním jistě každý sžije. V případě nějakých problémů je k pračce samozřejmě přiložen i podrobný návod.

Zpracování

Pračka se i přes své malé rozměry může pochlubit velice solidním výkonem a kapacitou. Výše zmíněný nerezový buben má kapacitu 42 litrů a dokáže pojmout až 5 kilogramů prádla. Proto se hodí převážně pro menší rodiny. Co se týče spotřeby patří Whirpool AWE 50510 do energetické třídy A++ a roční spotřeba vody dosahuje 7400 litrů. Pokud se v těchto číslech příliš nevyznáte, zjednodušeně to znamená, že je pračka je velmi úsporná, ať už se týče energií nebo spotřeby vody.

Oproti tomu naopak průměru pračka dosahuje svou hlučností. Pračka má v sobě navíc systém vyrovnávání nestability, který prostřednictvím elektronického senzoru dokáže pračku udržet na místě, což ji zároveň trochu utlumí.

Energetický štítek pračky WHIRLPOOL AWE 50510

PROGRAMOVÉ VYBAVENÍ

Pračka Whirpool AWE 50510 nabízí celkem 18 pracích programů, které si poradí téměř s jakýmkoliv špinavým prádlem. Jistou nevýhodou může být fakt, že většina programů má pevně stanovenou dobu praní i teplotu praní. Manuálně tak můžete nastavit pouze počet otáček, což se občas může hodit.

Kromě běžných programů na praní vlny, bavlny nebo třeba syntetiky nabízí pračka i řadu speciálních programů. Mezi ty patří například zrychlený, patnáctiminutový program, který rychle a šetrně vypere mírně zašpiněné, nebo například propocené prádlo. Pokud naopak potřebujete něco opravdu důkladně vyprat, je zde k dispozici Antibakteriální program. Ten pere ve vysokých teplotách a dokáže tak odstranit nejen odolné skvrny, ale i bakterie a další choroboplodné zárodky.

Velké zjednodušení i úsporu nabízí potom systém Fuzzy Logic. Ten pomocí senzorů monitoruje celý průběh pracího cyklu, od začátku do konce. Nejdříve zváží a rozpozná vložené prádlo a podle toho přesně nastaví průběh pracího cyklu. Systém sám nastaví množství vody, pracího prostředku, délku praní i máchání a odstřeďování. Touto cestou zajišťuje hospodárný chod vaší pračky, což může výrazně ušetřit peníze.

Systém Fuzzy Logic není však jedinou možností, která vám pomůže ušetřit. Další vychytávkou je například tzv. Eco klapka, která při napouštění vody a také během praní uzavírá obvod v nádrži k čerpadlu, takže se prací prostředek opravdu dokonale zužitkuje a neodtéká zbytečně do kanalizace. Součástí jsou také snímače na kontrolu tvorby pěny, které dokáží zabránit nadměrnému pěnění pracího prostředku.

Dnes už úplnou samozřejmostí je také technologie odloženého startu, která není na první pohled ničím zajímavým. Přesto se může kdykoliv stát, že prádlo zkrátka nestihnete vyndat z pračky a musíte někam odejít. Díky této funkci můžete jednoduše odložit začátek praní na dobu, kdy se vám to bude hodit.

Pohled na horní panel pračky WHIRPOOL AWE 50510

Parametry

Rozměry – výška:90 cm
Rozměry – šířka:40 cm
Rozměry – hloubka:60 cm
Hlučnost při praní:59 dB
Hlučnost při odstřeďování:76 dB
Hmotnost:60 kg
Maximální náplň:5 kg
Objem bubnu:42 l
Typ dveří:plast
Typ bubnu:nerez
Počet programů:18

MÉ HODNOCENÍ

Před nákupem pračky, ale koneckonců i jakýchkoliv dalších finančně náročnější položek je důležité si pročíst recenze ostatních zákazníků. Pračka Whirpool AWE 50510 však i v tomto testu prošla na jedničku. Přesto, že svými parametry nijak výrazně nevybočuje z průměru, většina zákazníků si tento výrobek opravdu pochvaluje.

Mezi hlavní benefity pračky považují velmi dobrou programovou nabídku a samozřejmě technologie, které zaručují maximální úsporu energie a vody.

4.5/5
Pračka WHIRLPOOL AWE 50510, 6.0 out of 6 based on 1 rating

Comments ( 2 )

 1. Andrea Foulková
  says:

  Přesně tuhle pračku jsme na vánoce koupili mamince a musím říct, že je za ty peníze opravdu skvělá, tichá, vleze se i do malé koupelny a co je hlavní i moje maminka se s ní naučila rychle prát (což pro nás bylo nejdůležitější), nerada si zvyká na jiné ovládání apod., ale tady byl přechod opravdu bezproblémový, opravdu také můžu doporučit hlavně pro menší koupelny, kde potřebujete ušetřit každý kousek místa.

 2. Věra Fryčková
  says:

  Dobrý den, dnes nám přivezli výše uvedenou pračku, Zdá se, že ovládání bude jednoduché. ale jsou tam programy, se kterými si nevím rady.Např – fáze praní. Přeci není možné, aby doba praní byla od 1 hod. do 9-12 hod, A v tomto
  případě nevím, zda toto jde upravit. Ta doba praní se mi zdá příliš dlouhá a v manuálu nezjistím nic konkrétního.
  Děkuji za radu – Fryčková.

Napsat komentář

Tvůj email nebude zveřejněn. Pole, která jsou potřeba vyplnit jsou označeny *