Pračka ELECTROLUX EWT1266ELW

VN:F [1.9.22_1171]

Pokud chceme, aby nám oblečení dlouho sloužilo a neztratilo na své kvalitě musíme se o něj řádně starat. S tím samozřejmě souvisí jak ohleduplné zacházení s oblečením, které máme na sobě tak kvalitní čištění. Vyprat prádlo dokáže v podstatě každá funkční pračka, ale výsledek se může razantně lišit. Špatné praní navíc může oblečení nenapravitelně poškodit, proto je důležité investovat do kvalitní pračky.

Nákup pračky bohužel není úplně nejlevnější záležitostí, a proto od nich očekáváme, že nějakou dobu vydrží. Při správném používání a pravidelné údržbě může kvalitní pračka vydržet i přes deset let. Proto je velmi důležité si nákup nejdřív dobře promyslet a nevyhazovat peníze oknem.  V našem článku jsme se zaměřili na pračku Electrolux EWT 1266 ELW a rozhodli se ji důkladně rozebrat.

Electrolux

Švédská firma Electrolux je v současné době největším celosvětovým výrobcem domácích spotřebičů. Založena byla v roce 1901 Svenem Carlosem a ve svých počátcích se specializovala na prodej vysavačů. V dnešní době už je samozřejmě sortiment nabízeného zboží mnohem širší. V nabídce tak zákazník nalezne sporáky, trouby, myčky, chladničky, ale i kávovary nebo všechny druhy mixérů.

Vzhled a provedení

Začneme tím úplně nejjednodušším, tedy vzhledem a barvou. Přesto, že se na první pohled nejedná o tolik důležitý parametr, je třeba si uvědomit, že pračka přeci jen zabírá dost místa a rozhodně ji nikam jen tak neschováte. Jedná se o klasickou pračku s horním plněním, vyráběnou v obvyklé bílé barvě. V zadní části víka se nachází ovládací panel tvořený LCD displejem a ovládacím kolečkem. Na displeji se zobrazuje čas, který zbývá do konce cyklu, nastavení teploty a programu.

Jedinou malou nevýhodou je fakt, že ovládání jsou kompletně v angličtině. Ovládání je ale velmi jednoduché a intuitivní, a navíc je zjednodušeno i názornými symboly. Proto ovládání pračky zvládne skutečně každý a není čeho se bát.

Co se rozměrů týče, v podstatě se nijak zvlášť nevymykají průměru praček s horním plněním. Proto se nemusíte bát, že by se vám pračka domů nevešla. Pohodlně ji tak umístíte jak do koupelny, tak třeba do kuchyně, což je hlavně v malých bytech stále častější řešení. Má výšku 89 cm, šířku 40 cm a hloubku 60 cm. Dalším důležitým parametrem je samozřejmě také hmotnost, která je celkem 58,6 kg.

Zpracování

Kvalitní pračky musí být samozřejmě vyrobeny z kvalitního materiálu. Hned na začátek musíme zmínit buben, který je celý tvořen z nerezu. Buben se navíc vždycky automaticky překlopí do horní pozice, aby po otevření bylo vyndávání prádla vždycky pohodlné. Objem bubnu je 42 litrů a kapacita 6 kg. Pokud se v těchto číslech příliš nevyznáte, jedná se o hodnoty plně dostačující pro tříčlennou rodinu.

Spotřeba

Dalším důležitým parametrem, na který je třeba se při výběru pračky dívat, je spotřeba. Pračka Electrolux EWT 1266 ELW se řadí do energetické třídy A+++, což je nejvyšší možná třída. Ve výsledku to znamená, že pračka je mimořádně šetrná a vy tak za praní nebudete zbytečně platit moc. Za jeden prací cyklus spotřebuje 41 litrů vody, při přepočtení na průměrnou roční spotřebu dostaneme číslo 8990 litrů. Pračka je tak opravdu nenáročná jak na energie, tak v otázce spotřeby.

Bezpečnost

Přesto, že pračku nepovažujeme za zrovna nebezpečné zařízení, i takové musí splňovat určité bezpečnostní předpisy. V opačném případě byste taky mohli vytopit sebe nebo i sousedy a škody by se mohly vyšplhat do řádu desetitisíců. Zmínit můžeme například systém vyrovnávání nerovnoměrného rozložení prádla v bubnu, ochranu proti přetečení nebo bezpečnostní přívodní hadici, která je schopna zvládnout i několikanásobný přetlak vody. Nevýhodou je potom chybějící dětská pojistka nebo zvuková signalizace.

Programové vybavení

Dále přejdeme k tomu asi úplně nejdůležitějšímu, tedy k funkčnímu vybavení pračky. Je logické, že nároky na prací programy se liší. Pračka Electrolux EWT 1266 ELW má celkem 15 programů, a to jak těch klasických jako je program na bavlnu, syntetiku nebo jemné prádlo, tak speciální programy pro džínovinu nebo vlnu.

Programové vybavení je opravdu velmi bohaté. Pračka má i speciální Eco program pro úsporné praní za velmi nízkých teplot, pro praní sportovního oblečení nebo na odstraňování velmi odolných skvrn.

Za zmínku určitě stojí i technologie Fuzzy Logic. Díky ní pračka dokáže ještě před začátkem pracího cyklu prádlo zvážit a přesně nastavit optimální teplotu a množství vody. Systém FlexiDose Plus navíc dokáže určit i přesné dávkování pracího prostředku. Kromě těchto speciálních funkcí samozřejmě nechybí ani klasická předpírka, funkce odloženého startu a několik programů máchání.

Recenze zákazníků

Samozřejmě tou úplně nejlepší variantou je to, pokud osobně znáte někoho, kdo daný výrobek vlastní. Bohužel to není vždycky možné, proto je nutné se spolehnout na internetové recenze. I ty mohou být velmi užitečné. Pračka Electrolux EWT 1266 ELW se dlouhodobě těší velké uživatelské oblíbenosti. Nejvíce si spokojení zákazníci pochvalují funkčnost a spolehlivost přístroje, stejně jako bohatý výběr programů. Jako negativa zase vnímají chybějící dětskou pojistku a trochu vyšší hlučnost. Někteří zákazníci také uvedli, že prádlo vyndané z pračky bývá vlhké, proto se doporučuje vlastnit také sušičku.

Tato pračka je v současné době k dostání za necelých 9 000 korun. Tento model se skvěle hodí pro průměrnou tříčlennou rodinu, kteří shánějí spolehlivou pračku s velkým výběrem programů.

PARAMETRY

Rozměry – výška:89 cm
Rozměry – šířka:40 cm
Rozměry – hloubka:60 cm
Hlučnost při praní:57 dB
Hlučnost při odstřeďování:76 dB
Hmotnost:58,6 kg
Maximální náplň:6 kg
Objem bubnu:42 l
Typ dveří:plast
Typ bubnu:nerez
Počet programů:15

Tvůj komentář ( 1 )

  1. Kulhánková
    says:

    Tato pračka mě velice zklamala. Dva měsíce po dvouleté záruce se rozbilo upevnění bubnu. Oprava nebyla nejlevnější. Nyní po dalších necelých dvou letech je upevnění bubnu totálně rozbité a pračku po čtyřech a půl letech mohu vyhodit. Neperu nijak často, tak jednou týdně a o pračku se starám dobře. Nedoporučuji.

Napsat komentář

Tvůj email nebude zveřejněn. Pole, která jsou potřeba vyplnit jsou označeny *