Jak vybrat pračku ve 3 krocích? Je to jednodušší, než si myslíte

Nákup pračky rozhodně nepatří mezi zanedbatelné výdaje. Pokud ale zvolíte správně, získáte spolehlivého pomocníka, který vám bude sloužit po mnoho dlouhých let. Jak ale pračku vybírat a nešlápnout vedle? Tady je malý návod.

Krok č. 1: Plnění

Na našem trhu se setkáte s pračkami, které charakterizuje horní anebo boční plnění. Horní plnění je vhodné v koupelnách, kuchyních či prádelnách, kde jste limitováni každičkým centimetrem místa. Další výhoda tkví ve výšce pračky s horním plněním, proto je vhodná i pro starší osoby, které se k ní nemusí namáhavě sklánět. Pračku lze navíc jednoduše obestavět, protože zde není potřeba počítat s bočním otevíráním dvířek. Naproti tomu pračky plněné bokem sice vyžadují mnohem více místa než první zmíněná varianta, na druhou stranu má taková pračka lepší stabilitu a na našem trhu existuje nepřeberné množství modelů, z nichž si můžete vybírat.

Krok č. 2:  Spotřeba energie a vody

Aby byla pračka ekonomickým, ale i ekologickým společníkem, je potřeba se při jejím výběru zaměřit na tzv. energetický štítek. Moderní pračky jsou označovány písmenem A, které doplňuje určitý počet znaků „+“. Čím více těchto znaků je, tím je pračka úspornější. Obecně platí, že spotřeba elektrické energie u jednoho pracího cyklu by neměla překročit 1 kWh a spotřeba vody by se měla pohybovat v rozmezí 40 až 50 litrů.

Krok č. 3: Hlučnost a funkce

Aby vás (případně vaše sousedy) pračka neomezovala v běžné denní činnosti, je potřeba se zaměřit také na její hlučnost. Informace o ní také naleznete na energetickém štítku. Myslete na to, že pračka s tichým chodem je taková, která během praní nepřekročí 50 dB a při odstřeďování se drží do 70 dB. Neopomenutelnou součástí moderních praček jsou také jejich inovativní funkce. Tady ale záleží na preferencích a požadavcích každého jednotlivého spotřebitele.