Jak vybrat pračku

3.6
(17)
Otevřená bílá pračka s riflemi

Nákup pračky rozhodně nepatří mezi zanedbatelné výdaje. Pokud ale zvolíte správně, získáte spolehlivého pomocníka, který vám bude sloužit po mnoho dlouhých let. Jak ale pračku vybírat a nešlápnout vedle? Na trhu najdeme obrovské množství značek a jejich jednotlivých modelů. Je opravdu z čeho vybírat. Poradíme Vám nyní základní parametry, kterým byste měli při koupi věnovat pozornost, abyste si vybrali dobře.Tady je malý návod.

1. Plnění předem nebo vrchem

Pračky plněné předem jsou nejrozšířenější variantou. Jsou velice variabilní jak funkcemi a objemem, tak velikostí a cenou; na výběr máte od levnějších v cenovém rozmezí okolo 5 000 Kč, až po prémiové kusy, jenž mohou stát více než 60 000 Kč. Vybere si zde zajisté každý. Nabízejí snadný přístup k prádlu a možnost využít v horní části prostoru například pro umístění sušičky. Jejich výhodou je větší stabilita a tišší chod. Můžete zakoupit dokonce modely již zabudované a vestavěné do kuchyňské linky nebo koupelnového nábytku.

Druhou kategorií jsou pak pračky plněné vrchem. Ty se hodí zejména do menších prostorů, protože vynikají svou skladností. Díky hornímu otevírání nepotřebují před sebou žádné místo nutné pro dvířka bubnu a jsou tak ideální do garsonek a prostorově menších interiérů. Na trhu nemají tak široké zastoupení jako předem plněné pračky, přesto je z čeho vybírat. Pro starší lidi může být pračka s otevíráním ve vrchní části výhodná i proto, že se nemusejí při plnění ohýbat.

2. Hlučnost

Jak již bylo zmíněno výše, všeobecně platí, že pračky plněné předem jsou méně hlučné než ty s plněním vrchem. Výjimky se však najdou a u obou typů je určitá míra hluku nevyhnutelná. Parametr hlučnosti je nezanedbatelný a proto je uváděn i na energetickém štítku. U levnějšího modelu pračky můžete najít hodnotu přesahující i 60 dB, naopak kvalitní výrobek se může dostat pod 50 dB. Rozdíl při jednotlivých pracích procesech také není zanedbatelný a může být až 15 dB, při ždímání se lze u méně kvalitních kusů dostat až na 80 dB, což pro představu odpovídá spuštěnému vysavači. Ve slyšitelnosti mohou být rozdíly opravdu velké a proto je potřeba pračku vybírat i s ohledem na tento parametr. Pokud bydlíte na samotě a perete díky časovači v době své nepřítomnosti, nemusíte řešit množství decibelů v takové míře, jako člověk žijící v paneláku plném sousedů, který pere prádlo v noci. Jestliže z jakéhokoliv důvodu preferujete pračky s menší hlučností, může vám pomoci s výběrem tato samostatná stránka o tichých pračkách, která obsahuje i srovnání jejich parametrů.

3. Spotřeba elektrické energie a vody

Úspornost pračky by měla být jedním z hlavních parametrů při výběru zboží a neměla by být podceňována, protože po několika letech provozu vám může pračka s nižší spotřebou ušetřit až tisíce korun. Spotřeba elektrické energie je proto nepřekvapivě jedním z nejsledovanějších parametrů. Ucelené informace o ní nám dává energetický štítek, který je povinný a jednotný v celé EU. Pračky v tomto ohledu bývají dnes již bezproblémové a i u levnějších tříd najdeme kategorii A, lepší modely dosahují pak až na A+++. Druhým parametrem je spotřeba vody, kde již není systém mezi jednotlivými výrobci tak ucelený jako u elektřiny. Budete-li vybírat mezi pračkami s rozdílnou spotřebou, logika bude velet, že nižší uvedené číslo znamená, že ušetříte více. Bohužel tomu však nemusí být pokaždé. Spotřeba vody se totiž vypočítává pouze při programu bavlna na 60 °C, kde ve snaze získat co nejnižší hodnotu na štítku nemají někteří výrobci problém dosáhnout na požadované hodnoty. Při dalších programech však může spotřeba vody vzrůst třeba i dvojnásobně. Tento parametr proto slouží spíše orientačně a nelze se stoprocentní jistotou říci, že je lepší pračka s uvedenou nejnižší spotřebu vody. Rozdíl zde může být způsoben i dalšími neméně důležitými kritérii jako je například velikost bubnu – pračka na 12kg prádla bude mít samozřejmě spotřebu vody vyšší, než více jak poloviční spotřebič s objemem na 5kg prádla.

4. Množství prádla

Požadovaný objem jistě bude záležet na tom, jaké množství prádla potřebujete prát. Pro jednu osobu nebo malou domácnost je dostačující pračka na 5-6kg prádla, ale z nejprodávanějších modelů má většina větší kapacitu. Pro početnější rodinu už je lepší volit spotřebič od hodnoty 8kg. Více místa také znamená menší frekvenci praní a tím i šetření spotřeby vody a elektřiny. Počítejte s tím, že udávané číslo je maximální a nikdy bystě neměli buben zbytečně přeplňovat. Ideální je využití 80% kapacity. Pokud se chystáte pořídit i sušičku, vyberte si model, který má stejný objem jako vaše pračka.

5. Funkce

Mnozí používají jen některé z dostupných technologií své pračky a je to velká škoda. Není určitě na škodu se s nimi blíže seznámit a vybrat si takové, které pro vás mohou být velice užitečné, když se s nimi seznámíte. Používání je intuitivní a i nejmodernější funkce jsou koncipované tak, aby se s nimi naučil opravdu každý. Nejjednodušší modely praček mají základní systém, kde jedním otočným ovladačem nastavuje konkrétní program, druhým volíte teploty a třetím určujete otáčky při ždímání. K dispozici pak mohou být i jiné doplňkové funkce. Tyto základní levné pračky umožní například navolit příliš vysokou teplotu nebo zbytečně vysoké otáčky na prádlo, kterému hrubší zacházení může uškodit. Naproti tomu pokročilé typy mají „inteligentní“ funkce, které jsou digitální a automatické – pračka se sama stará vzhledem k nastavenému programu o ochranu prádla a nedovolí spuštění procesům, které by jej mohly poničit. Nejvyšší řady umějí dokonce sami dávkovat prášek a aviváž. Mezi moderní funkce dnes dále patří například dětská pojistka, kterou zajisté využijete, pokud máte doma malé ratolesti. Novou a velice atraktivní technologií se stává i podpora Wi-Fi, díky které můžete sledovat prací cykly, ovládat pračku, ale poslouží i pro lepší diagnostiku v případě poruchy nebo jiného problému. U většiny typů se pak setkáme například s časovačem, který nám může výrazně pomoci s organizováním a plánováním a spustit praní i v době naší nepřítomnosti. Pokud máte málo prostoru, určitě oceníte i kombinace pračky a sušičky v jednom spotřebiči; ale pozor, obvykle se nejedná o levnou záležitost a je zapotřebí vybírat opravdu kvalitní model, který dokáže prádlo dobře vyprat i usušit.

6. Poruchovost

Když si kupujete úplně novou pračku, jistě nepřemýšlíte nad tím, že by se vám měla rozbít. V tomto ohledu je však dobré být obezřetný. Pračky totiž patří mezi bílou technikou mezi spotřebiče s nejčastější nutností návštěvy servisního technika. Šetrným zacházením jako je například používání kvalitních pracích a ochranných prostředků, nepřeplňování pracího bubnu prádlem a tím nezatěžování motoru nebo praní na nižší teplotu (40 °C namísto 60 °C), čímž zvýšíte nejen životnost, ale omezíte spotřebu energie i tvorbu vodního kamene, můžete samozřejmě přidat až léta bezproblémového fungování. Nikdy se však nezapomínejte zajímat o záruku, popřípadě další pozáruční servis jako je oprava zboží.

7. Design

Vzhled nemá na kvalitu pračky vliv, přesto jistě mnozí chtějí kousek, který jim bude ladit se zbytkem domácnosti. V nabídce proto najdeme i mnohé barevné a netypicky modelované pračky. Bílá, stříbrná a popřípadě černá barva v klasickém tvaru však stále převažují a nabízí největší výběr v oblasti všech předchozích parametrů.

Byl pro vás tento návod přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3.6 / 5. Počet hlasujících 17

Zatím nikdo nehlasoval, buď první!

Jak vyčistit troubu
Jak vyčistit troubu

V některých domácnostech se elektrická trouba používá jednou týdně, v jiných každý den. Když však přijde na řadu čištění, jen málokterá >>>

Jak se zbavit octomilek
octomilka

Octomilky jsou nepříjemný hmyz, který dokáže potrápit. Původně se jedná o zemědělské škůdce, kteří k nám přicestovali ze subsaharské Afriky. >>>

0 Comments

There are no comments yet

Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *